Ile mikrofonów, tyle opinii. Nie od dzisiaj wiadomo, że najwyższa jakość musi się wiązać z wysoką ceną, jednak jest to szlak dla zawodowców. Znacznie więcej jest chętnych na rozpoczęcie kariery dźwiękowca, bez konieczności inwestowania w to oszczędności całego życia. Wspomniany zawodowiec będzie się krzywił, podczas gdy amator okaże zainteresowanie. Jak to w życiu, jeden uważa, że w pierwszą podróż koniecznie trzeba ruszać Mercedesem, drugi nie wie, czy w ogóle gdziekolwiek dojedzie. Jak zatem wykonać obiektywny test mikrofonów? Pomyślmy razem, czego po takim teście możemy się spodziewać.
Jaki mikrofon wybrać?
Oto pierwsze pytanie, na które nie da się rzetelnie i jednoznacznie odpowiedzieć. Po prostu za mało danych. Wystarczy sprawdzić różnorodność sprzętu na stronie, by zrozumieć, jak wiele czynników wpływa na ocenę praktyczną mikrofonu.
Przedział cenowy.
Czyli, oceniamy możliwości budżetowe. Dopiero wtedy można zacząć rozglądać się za najlepszym sprzętem w określonych granicach finansowych.
Przeznaczenie.
Innymi słowy, do czego poszukiwany mikrofon ma być użyty.
Rodzaje mikrofonów:
- Dynamiczne;
- Pojemnościowe;
- Kardoidalne;
- Laserowe;
- Wszechkierunkowe.
Są jeszcze dwukierunkowe, ale to są relikty pierwszej połowy ubiegłego wieku, więc nie będziemy się nimi zajmować.
Przyznacie, że już same nazwy typów sprzętu mogą wprowadzić zamęt. A to oznacza, że zanim dokonamy zakupu, warto poświęcić kilka chwil na nabycie pewnej wiedzy w tym zakresie. Na szczęście w sieci znaleźć można sporą dawkę naprawdę profesjonalnych informacji, potrzeba tylko odrobinę chęci.
Barwa głosu
Zaskoczeni? Na pewno! Jest to jedna z najważniejszych kwestii, o dziwo najczęściej pomijana. Przecież inne oczekiwania będą w odniesieniu do barytonów, inne w przypadku altów. Oczywista jest różnica pomiędzy głosem damskim a męskim. Aria Skołuby ze „Strasznego dworu” nagrana za pomocą źle dobranego mikrofonu mogłaby przedstawiać sobą ponury i niezrozumiały bełkot ze smyczkami w tle.
Parametry
Znowu wkraczamy w arkana wiedzy, których zrozumienie wymaga użycia specjalistycznego słowniczka.
- Impedancja;
- Częstotliwość;
- Czułość;
- Zakres dynamiczny.
I wiele, wiele innych. Wyjaśnienie wszystkich aspektów dotyczących ogólnie mikrofonów zajęłoby wiele miejsca, którego brak w krótkim artykule. Warto jednak zdawać sobie sprawę, na czym skupić uwagę oraz jakie ewentualne braki wiedzy uzupełnić.
Potem zakup, i można olśnić świat cudownym wokalem.