Telepatia – prawdziwe zjawisko czy mit?

Zjawisko telepatii jest ludziom znane od bardzo dawna. Dotyczy ono umiejętności porozumiewania się lub przekazywania komuś informacji niejako “na odległość”, w formie niewerbalnej. Do tej pory zakładano, że telepatycznie najczęściej porozumiewają się osoby mocno powiązane ze sobą uczuciowo – jak zakochani, małżonkowie, rodzice i dzieci, rodzeństwo, bardzo zżyci ze sobą przyjaciele, itp. Tymczasem okazuje się, że podobne zjawisko może mieć miejsce także w większej grupie, również ze sobą powiązanej, np. w ramach plemienia.
Przytaczana jest np. historia z Australii, dotycząca osoby badacza – naukowca, podróżującej z grupą rdzennej ludności. W trakcie marszu w pewnym momencie jeden z przewodników zatrzymał się i stał przez moment bez ruchu, z uniesionymi dłońmi, mocno skupiony. Po chwili przekazał całej grupie taką oto informację: współplemieniec znajdujący się x kilometrów od nich upolował zwierzę (kangura), z tym, że nie był w stanie transportować go w całości. W związku z tym “zapytał” przewodnika, czy może odciąć część zdobyczy, żeby móc ją łatwiej unieść. Przewodnik “na odległość” udzielił mu takiego pozwolenia. Jakie było zdumienie pani badacz, gdy spotkawszy po kilku godzinach wspomnianego już łowcę ze zdobyczą, spostrzegła, że istotnie był to kangur, w dodatku pozbawiony ogona. Przekaz telepatyczny w stu procentach pokrywał się z faktami!

Dawniejszymi czasy zdolności telepatyczne były w jakiś sposób utożsamiane z magią i czarami. Niewykluczone, że osoba je posiadająca uznawana była za wiedźmę, czarownicę, i wskutek niesprawiedliwych oskarżeń i spreparowanych dowodów, kończyła życie na szubienicy lub na stosie. Obecnie zjawiska tego typy opisuje się i traktuje nieco poważniej. Uważa się, że telepatia wraz z jasnowidzeniem należą do dziedziny zwanej postrzeganiem pozazmysłowym lub percepcją pozazmysłową (w skrócie pp.)

Czym różni się telepatia od jasnowidztwa? Telepatycznie przekazywane są dosyć subiektywne przekazy, odnoszące się do czyichś uczuć, wrażeń, spostrzeżeń, także intuicyjne przeczucia. Natomiast jasnowidzenie dotyczy spraw bardziej obiektywnych, jak konkretne zdarzenia, które dopiero będą mieć miejsce. Jednakże i telepatia, i jasnowidzenie stanowią dwa oblicza tego samego zjawiska. Możliwe, że osoba nadająca komunikat z informacją będzie używać ich obu.

Ciekawym fenomenem jest przypadek sześcioletniej dziewczynki ze zdiagnozowanym przypadkiem autyzmu, która potrafiła czytać w myślach swojej mamy. Dziecko jest objęte opieką stosowną do jej potrzeb, a eksperyment sprawdzający jej niezwykłe zdolności przeprowadzono w ośrodku, który prowadzi dziewczynkę w sensie edukacyjnym, w obecności psychologów i reportera lokalnej gazety.
I rzeczywiście, przekazywane mamie na bieżąco informacje dziecko (nie mające z nią na czas eksperymentu kontaktu fizycznego) zapisywało przy pomocy laptopa. I tym razem zgodność przekazu przekraczała 90%. Jest to o tyle zadziwiające, że do ukończenia trzeciego roku życia dziewczynka z dużym trudem przyswajała nowe informacje, nawet te o najprostszym znaczeniu. W dużym stopniu wyjaśnia to też fakt, że pomimo trudności w nauczaniu i kłopotach z koncentracją i skupieniem na dłuższą metę, dziewczynka świetnie poradziła sobie na testach sprawdzających jej postępy w nauce i rozwoju.

Jakkolwiek spojrzeć na sprawę, zjawisko telepatii od dawna fascynowało ludzi, a dla tych, którzy doświadczają jej bezpośrednio na pewno jest niezapomnianym przeżyciem.

Autor

Total
0
Shares
Podobne artykuły