Kwiaty – można je nazwać najsubtelniejszymi z posłańców – samym swym wyglądem, delikatnością, finezją wzbudzają uczucia w obdarowywanej osobie. Zdawałoby się, że nic prócz przypisanego im zapachu nie może bardziej podkreślić ich uroku. Człowiek jednak, niezwykle zmyślna istota, nadał niektórym z nich dodatkowe atrybuty, a wszystkim przypisał tajemne znaczenie. Nie wierzycie? Przekonajcie się, czytając. Oto tylko niektórzy mieszkańcy niezwykle różnorodnego kwiatowego świata:
Kwiaty w magii – przegląd
Anemon
Wedle legendy anemon powstał z ciała tragicznie zmarłego kochanka bogini Wenus – Adonisa. W tajemnej mowie florystycznej oznacza m.in. przywiązanie do czyjejś bratniej duszy, której zazwyczaj jest darowany.
Bratek
Bratek, wedle podań, był za życia dobrym, wrażliwym na krzywdę ludzką synem wyjątkowo okrutnego dziedzica. Miał jakoby zginąć, kiedy ujął się za uciskanymi poddanymi, czym wywołał u rodzica napad gniewu. Polana, na której go pochowano, bardzo szybko pokryła się tymi kwiatami. W mowie florystycznej symbolizuje delikatność.
Cesarska korona
Cesarska korona była podobnież jedynym kwiatem, jaki odmówił pokłonienia się cierpiącemu Chrystusowi, zmierzającemu na miejsce kaźni. Dopiero kolejne, sroższe spojrzenie sprawiło, że kwiat “zawstydził się”, spłonął rumieńcem, czyli nabrał intensywniejszej barwy i położył płatki po sobie niczym spłoszony koń uszy. Taki nietypowy wygląd został mu do dziś.
Chryzantema
Według opowiadań z japońskiego kręgu kulturowego, chryzantema jest kwiatem wiecznej nieprzemijającej miłości, a każdy z jej wielu płatków ma oznaczać jeden rok spędzony razem przez kochanków. Także u nas w tajemnej mowie kwiatów wskazuje na wieczność. Biała chryzantema ma zapewnić kogoś, że ofiarodawca wciąż żywi do niej gorące uczucie. Żółta – sugeruje nie miłość, a zazdrość.
Cyklamen
Cyklamen to zwiastun ostatecznego końca miłości i nieuchronnego rozstania. Symbolizuje pożegnanie, jednak także nadzieję na nowe początki po trudnych chwilach w życiu.
Cykoria
Wedle podań błękitne płatki cykorii mają cicho opowiadać o nieszczęściu dziewczyny, której serce pękło z żalu po śmierci ukochanego w dalekich krajach. Cykoria to symbol tęsknoty, melancholii i straty.
Fiołek
Jak powiadają, fiołek stworzony został z łez Adama, rozpaczającego po utracie Raju. Jest oznaką skromności i cichych, ale mocnych uczuć, jakie ofiarodawca żywi względem osoby obdarowanej.
Hiacynt
Hiacynt – nazwany na cześć młodzieńca, który stał się ofiarą zazdrosnej i zaborczej miłości Zefira, greckiego boga wiatru. Zefir, którego względy Hiacynt odrzucił, wybierając Apollina, zemścił się na obu kochankach. Gdy tamci ćwiczyli rzut dyskiem, Zefir tak pokierował prądami powietrza, że wspomniany dysk uderzył Hiacynta, powodując rany, które okazały się śmiertelne. Zrozpaczony Apollo zamienił krople krwi ukochanego w kwiat, który rozsławił tak imię, jak i tę smutną historię.
Jemioła
Jemioła to zdecydowanie roślina z pozytywnym, by nie rzec, całuśnym przesłaniem. Także ono wywodzi się z mitów, przywołując radość jednej z bogiń, Freyi, po odzyskaniu syna, którego zdołała wskrzesić po trzech dniach starań. Podania mówią, iż Freya przez trzy dni od tego wydarzenia każdej spotkanej osobie ofiarowywała pocałunek. Ludzie stwierdzili, że pewnie miło będzie kontynuować ten sympatyczny gest. W ten sposób narodził się zwyczaj, dzięki któremu możemy ofiarować lub skraść komuś całusa, jeśli tylko w pobliżu dostrzeżemy choćby gałązkę jemioły.
Konwalia
Konwalia – symbolizuje delikatność i piękno, może być podarowana komuś, kto urzekł nas swym pięknem zewnętrznym i wewnętrznym. To kwiat o subtelnej symbolice, zwiastujący czystość intencji i niewinność.
Lilia
Lilia oznacza piękno i godność. Stanowiła jeden z symboli królewskich we Francji, a także w wielu kulturach była traktowana jako symbol czystości i honoru.
Lotos
W Indiach uważa się, że lotos powstał z krwi bogów, jest symbolem harmonii, piękna, doskonałości. Kwiat lotosu chętnie jest stosowany jako obraz ukazujący piękno zrównoważonego stanu ducha, jaki można uzyskać poprzez medytację. W podróżach Odyseusza zjedzenie kwiatu lotosu powodowało całkowitą utratę pamięci i brak chęci powrotu do dawnego życia. Istnieją odniesienia do kwiatu lotosu jako określenia jednej z pozycji w jodze i w pożyciu intymnym.
Niezapominajka
Niezapominajka jest znaczeniowo przeciwieństwem lotosu. Ma stale przypominać o tym, że ten, kto ją otrzymał, jest kimś bardzo ważnym dla darowującego. To kwiat o głębokim i trwałym znaczeniu, symbolizujący przywiązanie i pamięć.
Róża
Róża – piękna, subtelna, romantyczna, elegancka w zależności od koloru, może być posłańcem ognistej miłości (czerwień), nieśmiałym zaproszeniem do niej (biała), subtelną sugestią w stylu: „podobasz mi się” (herbaciana). Istnieje około siedmiu tysięcy odmian róż. Persowie wyjątkowo kochali te kwiaty, ustanowili nawet Dzień Róż.
Legenda o kwiecie paproci
Nie sposób nie wspomnieć tu o popularnym w folklorze naszych ziem legendarnym kwiecie paproci. Jego znalezienie w noc świętojańską było gwarancją spełnienia najgorętszych pragnień. Kto wie, być może lepiej nawet, że kwiat paproci nie chce dać się odszukać? Wiadomo również, że to w sobie mamy szukać inspiracji do zrealizowania najskrytszych marzeń.
Podsumowanie
Kwiaty są pięknym darem przyrody, wspaniałym pretekstem do zapewnienia innych o naszych uczuciach. Wystarczy jedynie stosownie dobrać pachnący upominek do okazji. Jeśli nie jesteśmy pewni wyboru, można zdać się w tej kwestii na florystę. Kwiaty są ponadczasowym ambasadorem uczuć: choć same milczą, wystarczą czasami i za tysiąc słów.