Stan Alfa stanowi połączenie między stanem codziennej aktywności Beta, a stanem ograniczonej świadomości – Theta. Jest on efektem synchronizacji czynności dendrytów – elementów neuronów; przenoszących sygnały otrzymywane z innych neuronów przez synapsy do komórek, których są częścią i pojawia się w stanie czuwania połączonego z relaksem. Jest to bardzo korzystny stan mózgu z punktu widzenia nauki i koncentracji. Jedną z możliwości jego osiągania są dudnienia różnicowe.
Dudnienia różnicowe zostały odkryte prawie 200 lat temu przez Heinricha Wilhelma Dove, jednak dopiero w drugiej połowie XX wieku rozwój medycyny oraz zafascynowanie technikami medytacji sprawiły, że zostały docenione. Efekt ten ściśle związany jest ze zdolnością mózgu do wykrywania różnic fazowych dźwięków docierających do uszu. Największy wkład w rozwój tej techniki zmiany stanu świadomości ma założony w 1962 roku Monroe Institute. Organizacja działa do dnia dzisiejszego i w czasie swojej działalności wydała wiele kursów mających na celu rozwój parapsychiczny oraz kilkaset nagrań z serii „Metamusic” – ułatwiających relaksację i osiągania stanu Alfa.
Dudnienia różnicowe polegają na tym, iż dwa podobne dźwięki (np. 700 Hz i 715 Hz) podawane są osobno przez słuchawki. Podczas gdy mózg próbuje je połączyć, wytwarza wrażenie trzeciego dźwięku – różnicy obu pozostałych, w tym przypadku byłoby to 15 Hz. W ten sposób powstaje tak zwany efekt wibrato – falujący, wibrujący dźwięk. Dźwięk ten jest czynnikiem pobudzającym część mózgu – jądro oliwkowe górne które przesyła sygnały do układu siatkowatego, który interpretuje ten bodziec stymulując wzgórze i korę nową. Dzięki temu zmieniają się poziomy naszej świadomości, stan skupienia oraz pobudzenia. Dudnienie istnieje w siedmiu odmianach, które związane są z pobudzeniem fal mózgowych. Wówczas nasz mózg wchodzi w określoną fazę. Według Instytutu Monroe’a dudnienia różnicowe można stosować w celu osiągnięcia głębokich zmian świadomości uzależnionych od zakresu częstotliwości.
Użycie dudnień różnicowych umożliwia dostęp do wielu korzystnych stanów umysłu i świadomości. Pamiętać należy jednak o tym, że nie jest to środek wyręczający całkowicie człowieka w procesie zmiany stanu świadomości. Bierne słuchanie nagrań zawierających dudnienia różnicowe nie musi automatycznie prowadzić do zmiany stanu świadomości. Jak pokazują badania Instytutu Monroa skuteczność tego procesu zależy w dużej mierze od gotowości słuchającego do odprężenia się i skupienia, a wspomagająco mogą działać inne rodzaje praktyk medytacyjnych, takie jak wizualizacja i ćwiczenia oddechowe.
Według najnowszych badań na oddziaływanie dudnień różnicowych na słuchacza może wpływać również jego wiek – młodsi ludzie wykazują lepszą reakcję niż starsi dorośli. Podsumowując, z własnego doświadczenia, mogę stwierdzić, że jest to najszybsza metoda uzyskania stanu relaksacji (stanu Alfa) lecz wymaga ona pozytywnego nastawienia (chęci skupienia uwagi na nagraniu) od jej użytkownika.