Czym są olejki eteryczne?
Warto zacząć od tego, czym tak właściwie są olejki eteryczne. O ile większość z nas wie, jak wyglądają takie preparaty, niewiele osób ma wiedzę na temat chemicznych kwestii, związanych z tymi wyrobami. Olejki eteryczne to lotne mieszaniny organicznych związków chemicznych, do których zaliczane są m.in. estry, etery, aldehydy czy ketony. To, co je wyróżnia, to bardzo intensywny zapach, a jeśli chodzi o występowanie w naturze, znajdują się one m.in. w różnych częściach roślin. Przede wszystkim gromadzą się w ich tkance wydzielniczej, stanowiąc końcowy produkt przemiany materii. Związki te najczęściej mają postać oleistej cieczy o gęstości mniejszej niż gęstość wody, przez co są w niej nierozpuszczalne.
Właściwości olejków eterycznych
Olejki eteryczne wielu osobom kojarzą się z bardzo delikatnymi substancjami, których działanie jest znikome. Wbrew pozorom są to bardzo silnie skoncentrowane substancje, które mogą w znacznym stopniu wpłynąć na kondycję fizyczną i psychiczną człowieka. Do najważniejszych właściwości olejków eterycznych zalicza się liczne właściwości terapeutyczne. W tym miejscu warto zaznaczyć, że wcale nie chodzi o sam zapach. Tak naprawdę jest on jedynie miłym dodatkiem dla pozostałych znacznie większych korzyści, jakie wiążą się ze stosowaniem tych preparatów. Mowa tu przede wszystkim o działaniu kojącym, rozluźniającym, odprężającym, przeciwzapalnym i antyseptycznym. Ponadto olejki eteryczne, takie jak olejek z drzewa herbacianego czy olejek oregano, skutecznie redukują poziom stresu, co jest kolejnym bardzo ważnym atutem.
Olejek herbaciany – charakterystyka
Do jednych z najpopularniejszych olejków eterycznych bez wątpienia należy olejek z drzewa herbacianego, który jest powszechnie wykorzystywany niemal na całym świecie. Jest to ekstrakt z liści drzewa herbacianego z rodziny mirtowatych, który naturalnie występuje w Australii. Olejek drzewa herbacianego wykazuje właściwości lecznicze i pielęgnujące. Jego stosowanie jest w szczególności zalecane w przypadku osób, które zmagają się z problemami skórnymi, takimi jak m.in. trądzik, łupież czy łuszczyca. Jego skuteczne działanie zostało potwierdzone, również jeśli chodzi o zwalczanie nadmiernego pocenia, niwelowanie nieświeżego oddechu, leczenie przeziębienia, łagodzenie bólów mięśniowych, leczenie grzybicy czy niwelowanie objawów po ukąszeniu owadów.
Olejek drzewa herbacianego bardzo często dodawany jest do różnego rodzaju kosmetyków. Można nakładać go także punktowo (np. bezpośrednio na wypryski), stosować jako maseczkę na twarz lub podczas wykonywania tzw. parówki, czyli zabiegu, którego celem jest oczyszczenie porów.
Olejek oregano – charakterystyka
Kolejny bardzo popularny olejek eteryczny to olejek oreganowy. Choć oregano w głównej mierze kojarzone jest z przyprawą do potraw, to nie jedyne jego zastosowanie. Olej z oregano ceniony jest na świecie ze względu na liczne właściwości prozdrowotne. Oregano to roślina, którą spotkać można w Europie, Azji i Afryce Północnej. Za jej korzystne dla zdrowia właściwości odpowiadają przede wszystkim składniki fenolowe, takie jak karwakrol i tymol, które wykazują działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Olejek oregano jest również bogaty w liczne witaminy i minerały – m.in. witaminę z grupy B, C i K oraz cynk, magnez, potas, żelazo i wapń.
Olejek oregano, podobnie jak herbaciany, można stosować na różne sposoby. Najczęściej wykorzystywany jest podczas inhalacji lub jako smaczny dodatek do herbat oraz zimnych napojów. Olej z powodzeniem można stosować także zewnętrznie, np. rozprowadzając i wmasowując w skórę. W takim przypadku warto jednak pamiętać o tym, aby rozcieńczyć go z wodą lub innymi preparatami, gdyż w zbyt dużym stężeniu może wywoływać nieprzyjemne pieczenie skóry.
Aromaterapia – naturalna metoda leczenia różnych dolegliwości
Olejki eteryczne są powszechnie wykorzystywane w aromaterapii, czyli coraz bardziej popularnej metodzie leczenia dolegliwości fizycznych i psychicznych. Aromaterapia z roku na rok coraz bardziej się rozwija, często stanowiąc dodatek lub alternatywę dla farmakologii. Leczenie olejkami eterycznymi polega przede wszystkim na wykonywaniu inhalacji, masaży, okładów czy aromatycznych kąpieli.