Nie bój się uczuć: nie ma złych emocji

Większość z nas na co dzień odczuwa istny rollercoaster emocjonalny. Potrafimy zaczynać radośni, potem się zawstydzić, zasmucić, zezłościć, zestresować. Każda z nich jest naturalna i potrzebna. Mimo to w naszym społeczeństwie panuje przekonanie, że niektóre emocje są złe i źle o nas świadczą, jeśli je odczuwamy. Nie daj sobie jednak tego wmówić, bo prawda jest zupełne inna!

Emocje nie świadczą o Tobie niczego
Każda emocja jest dla człowieka naturalna, zarówno radość, smutek, jak i złość. Nie ma w nich niczego złego ani niewłaściwego, a już tym bardziej nie powinniśmy się ich wstydzić. Jeśli zaczniemy tłamsić je w sobie i wmawiać sobie, że przecież ich nie odczuwamy, bo to są te „złe” emocje, a my jesteśmy dobrymi ludźmi, doprowadzimy się do sytuacji, w której ukrywane powoli zaczną nas wyniszczać. Konsekwencją duszenia ich w sobie są między innymi stany lękowe czy depresja, niskie poczucie swojej wartości i brak zaufania do samego siebie. To bardzo destrukcyjne i utrzymujące się długie lata tłamszenia w sobie emocji.

Każda emocja jest Ci potrzebna
Wszystko, co zachodzi w organizmie człowieka, ma jakiś cel. Tak samo jest z odczuwaniem emocji. Są one dla nas wyznaczeniem wszystkiego, co robimy i na co się decydujemy. Potrafią nas ostrzec i zrozumieć nam, co się z nami w danym momencie dzieje. Tak samo jest ze złością czy obrzydzeniem. Wiele osób chciałoby całkowicie wykreślić złość ze swojego życia, ale to nie zlikwiduje przyczyny problemów, jakie nas spotykają. Jeśli chcemy, aby złość nas opuściła, musimy spróbować zrozumieć, czemu ją odczuwamy i raz na zawsze skończyć z jej przyczyną tak, aby więcej nie powróciła.

Nie bój się złości
Złość, jak każdą inną silną emocję, musimy jakoś rozładować. Dobrym rozwiązaniem jest ruch albo pisanie dziennika. Ten pierwszy pomoże Ci zaspokoić potrzebę działania, która często towarzyszy złości i prowokuje nas do działań, które możemy żałować całe nasze życie. Sport dodatkowo uspokaja i daje nam czas na przemyślenie drażniących nas kwestii. Druga możliwość, dziennik, pozwoli Ci lepiej zrozumieć, co się z Tobą dzieje i jaka jest przyczyna twoich emocji. Ważne jest, żebyś była ze sobą całkowicie szczera i nie ukrywała tego, co i tak już wiesz. Nazwanie tego, co czujesz, bardzo pomoże Ci w rozwijaniu się.

Total
0
Shares
Podobne artykuły