W medycynie hinduskiej i innych krajów Azji miód odgrywał i nadal odgrywa ogromną rolę. Nie tylko nasi dalekowschodni badacze odkryli walory miodu. O tym, że miód jest lekiem wie wiele narodów Europy a nawet poza atlantyckich. Tam wszędzie miód jest uznawany za najwyższej rangi lek, i to lek o wspaniałych rezultatach dla zdrowia. Profesorowie z Instytutu Historii Medycyny i Badań Medycznych w New Delhi podają na podstawie licznych badań, że miód wpływa na poprawę wzroku, wzmacnia dziąsła i zęby, ordynuje się go w przypadkach żółtaczki, powiększonej śledziony, w schorzeniach gardła i chorobach klatki piersiowej. Natomiast tradycja wykazuje możliwości stosowania miodu w leczeniu zaburzeń seksualnych, kamicy nerkowej, w zatruciach krwi, a nawet w przypadkach trądu i jąkania się. Jednym słowem nie sposób wymienić realne i radykalne stosowanie miodu w różnych dolegliwościach. Podają, że połączony z octem i solą poprawia pigmentację skóry, wypity z wywarem kminku ma być pomocny nawet w wypadkach wścieklizny.
Profesor H.J. Ahmad z Uniwersytetu w Delhi wskazuje na działanie miodu w schorzeniach układu nerwowego, przy oparzeniach, w chorobach wieku dziecięcego, kokluszu, cukrzycy, w chorobach serca, przy paraliżu, w chorobach kobiecych i także tyfusie. Według tradycyjnej medycyny hinduskiej miód wpływa dodatnio na psychiczny rozwój dzieci, ułatwia też leczenie chronicznej bezsenności. Koran mówi, że w miodzie tkwi uzdrowienie rodzaju ludzkiego, gdyż przez powiązanie pszczoły z kwiatem i oddanie się bezgraniczne królowej – miód jest symbolem miłości, co często potwierdza się w motywach sztuki starohinduskiej. Mahometanie nazywają miód lekarstwem duszy. Natomiast hinduscy jogowie traktują miód jako podstawowy składnik pokarmu duchowego, mający właściwości oczyszczające i odmładzające.
W tym artykule chcielibyśmy przybliżyć przepisy stosowania miodu. A oto one:
Miód jako lekarstwo na kaszel – ćwierć kilograma miodu rozpuszczamy, tak aby był płynny (wstawiamy do innego garnuszka z wodą naczynie z miodem i tak go rozpuszczamy, nie podgrzewamy bezpośrednio). Do płynnego już miodu dodajemy 50 g zmielonego siemienia lnianego i 50 g zmielonego pieprzu czarnego (naturalnego). Następnie do tego dodajemy startą na proszek gałkę muszkatołową. Wszystko dokładnie mieszamy. Po ostudzeniu zlać gotowy syrop do słoiczków. Można go przechowywać przez dłuższy czas. Stosowanie rano i wieczorem na pusty żołądek. Bierzemy porcję wielkości ziarna kukurydzy na koniec łyżeczki i nie połykamy, a powoli go ssiemy.
Drugi sposób syropu miodowego – to syrop z czosnku i miodu: łagodzi wszelki kaszel i koklusz. Należy w tym celu przygotować 1/8 szklanki drobno pokrojonego czosnku, następnie 1/2 szklanki drobno pokrojonej cebuli, do tego dodać 1/4 szklanki lekko podgrzanego płynnego miodu. Wszystko dokładnie wymieszać (jeszcze lepiej, aby te składniki zmiksować), mieszaninę wkładamy do słoiczka i dobrze zakręcamy. Pozostawiamy w ciepłym miejscu na kilka godzin. Dzieciom podajemy po 1 łyżeczce co 2 – 3 godziny. Dorośli analogicznie. Można ten syrop przygotować w prostszy sposób, a mianowicie: kroimy cebulę i czosnek w plasterki, układamy warstwami w słoiku przekładając warstwą miodu. Po 2 – 3 godzinach mamy gotowy syrop do stosowania przy kaszlu i bólach gardła. Przy grypie medycyna ludowa zaleca spożywanie tartego, świeżego czosnku z miodem w proporcji 1:1. Zażywać stołową łyżkę mieszanki na noc, popijając letnią wodą przegotowaną (nie stosować mineralnych gazowanych, może być mineralna niegazowana, lecz lekko podgrzana). Inna receptura przy grypie to – bierzemy stołową łyżkę miodu, dzikiej róży, czarnych porzeczek, malin. Zalewamy to 100 ml wrzącej wody. Dokładnie mieszamy i pod przykryciem odstawiamy na 15 minut. Pić trzy razy dziennie po pół szklanki (należy zawsze przygotować, każdego dnia świeżą porcję naparu).
Nadciśnienie tętnicze: tak i w tym przypadku miód jest skutecznie wykorzystywany – bierzemy stołową łyżkę miodu, soku z buraka ćwikłowego, soku z marchwi, szklanka soku z chrzanu, sok z jednej cytryny. Dokładnie wszystkie składniki wymieszać. Zażywać po łyżce stołowej 2 razy dziennie, jedną godzinę przed jedzeniem. Całe leczenie trwa do 1,5 miesiąca. Inny sposób ludowy to: szklanka soku z marchwi, soku z chrzanu i sok z jednej cytryny. Dokładnie zmieszać. Przechowywać w chłodnym miejscu, w szczelnie zamkniętym szklanym naczyniu. Pić 1 – 2 łyżeczek od herbaty 3 razy dziennie, godzinę przed jedzeniem, lub godzinę po jedzeniu.
Moczenie nocne u dzieci: bierzemy jedną łyżeczkę od herbaty miodu i rozpuszczamy w szklance ciepłej, przegotowanej wody. Pić 2 razy dziennie po pół szklanki przed jedzeniem. Każdorazowo przygotowujemy napój (tzn. każdego dnia z rana).
Zapalenie migdałków: należy płukać gardło i jamę ustną roztworem wody z miodem. Bierzemy stołową łyżkę miodu na szklankę wody. Płuczemy 2 razy dziennie (woda przegotowana ciepła). Płukanie działa przeciwbakteryjnie a jednocześnie wybiela zęby. W czasie płukania starać się nie połykać roztworu – pochłania bakterie, które są niekorzystne dla organizmu.