Medytacja transcendentalna jest techniką, która jest częścią tradycji wedyjskiej. Został on opracowany w 1958 roku przez Maharisziego Mahesz Yogi, indyjskiego mistrza duchowego. Zaczął od filozoficznej obserwacji, że cierpienie jest wszechobecne w naszym społeczeństwie i że negatywne emocje, takie jak stres i niepokój, nasilają się. Obserwacja ta doprowadziła go do rozwinięcia techniki medytacyjnej w celu zwalczania negatywnych emocji: medytacji transcendentalnej.
Jaka jest zasada tej praktyki medytacyjnej?
Ten rodzaj medytacji opiera się na idei, że umysł będzie naturalnie przyciągany do szczęścia i że może go znaleźć poprzez ciszę i odpoczynek umożliwiony właśnie przez praktykę transcendentalnej medytacji. Celem medytacji transcendentalnej jest zatem osiągnięcie stanu, w którym umysł jest w stanie być w głębokim spokoju bez żadnego wysiłku. To właśnie poprzez trening skupienia połączony z powtarzaniem mantry każdy może osiągnąć ten stan. W pierwotnym znaczeniu, mantra jest rodzajem świętego zaklęcia, które miałoby działanie ochronne. W praktyce medytacji transcendentalnej oznacza dowolny dźwięk lub słowo, które zapobiegnie rozproszeniu myśli w trakcie praktyki. Wedlug autora techniki, regularnie praktykowana medytacja transcendentalna pozwoliłaby każdemu człowiekowi na dostęp do niewykorzystanych zasobów związanych z inteligencją, kreatywnością, szczęściem i energią.
Technika medytacji transcendentalnej.
Technika medytacji transcendentalnej jest bardzo prosta: osoba powinna usiąść w odosobnionym miejscu, zamknąć oczy i powtarzać mantrę w umyśle. W miarę postępu sesji odbywa się to niemal automatycznie i mimowolnie. W przeciwieństwie do innych technik relaksacyjno-terapeutycznych medytacja transcendentalna nie opiera się na koncentracji, wizualizacji czy kontemplacji. Nie wymaga to żadnego wysiłku ani przewidywania.
Użyte mantry są dźwiękami, słowami lub frazami, które nie mają własnego znaczenia. Ich celem jest zapobieganie powstawaniu myśli rozpraszających uwagę, ponieważ zajmują one całą uwagę jednostki. Pozwala to umysłowi i ciału być w stanie intensywnego spokoju, sprzyjającego stanowi błogości i transcendencji. Zazwyczaj ćwiczy się go dwa razy dziennie, każda sesja trwa około 20 minut.