Lucerna siewna jest rośliną wieloletnią, od tysiącleci używaną do karmienia zwierząt gospodarskich. W diecie człowieka, jego surowe kiełkujące nasiona są zazwyczaj spożywane na surowo, bardzo orzeźwiające w kanapce lub sałatce. Chociaż lucerna jest często postrzegana jako symbol zdrowego odżywiania się, wielkość porcji zawiera stosunkowo niewiele witamin i minerałów. Jednak lucerna zawiera inne naturalne substancje, które są obiecujące dla zdrowia.
Antyoksydanty
Przeciwutleniacze są związkami, które chronią komórki organizmu przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Są to wysoce reaktywne molekuły, które prawdopodobnie biorą udział w rozwoju chorób układu krążenia, niektórych nowotworów i innych chorób związanych z wiekiem3. Niewiele jeszcze wiadomo o tożsamości i potencjalnym działaniu antyoksydantów z lucerny. Jednakże, naukowcy zmierzyli jego całkowitą aktywność przeciwutleniającą przy użyciu indeksu zwanego FRAP: zgodnie z tym badaniem, indeks FRAP dla nieprzetworzonych nasion lucerny wynosiłby 34,5 μmol/g4. Ten poziom aktywności antyoksydacyjnej jest stosunkowo wysoki: dla porównania, badacze zmierzyli wartość FRAP dla innych produktów spożywczych, a najwyższym z badanych warzyw był szpinak, z wartością FRAP wynoszącą.
Fitooestrogeny
Alfalfa jest jednym z niewielu produktów spożywczych, które zawierają coumestrol, związek roślinny, który odgrywa rolę podobną do tej z estrogenów, dlatego nazywa się fitoestrogen. Zgodnie z danymi pochodzącymi z przeglądu literatury naukowej, kummestrol może redukować utratę kości in vitro i stymulować jej mineralizację. Badanie epidemiologiczne wykazało również, że średnie spożycie co najmniej 1 g kiełkującej lucerny dziennie wiązało się z mniejszym ryzykiem zachorowania na raka tarczycy, czyli rodzaj nowotworu, na który częściowo miały wpływ czynniki hormonalne. Jednakże ilość danych dotyczących kummestrolu i lucerny pozostaje ograniczona i czasami sprzeczna, co wymaga dalszych badań na ludziach.
Saponiny
Saponiny są substancjami, które występują naturalnie w wielu roślinach i dla których korzystne efekty zaczynają być odkrywane. Badania przeprowadzono u osób z hipercholesterolemią (wysoki poziom cholesterolu we krwi), które przez osiem tygodni spożywały 40 g gotowanych nasion lucerny dziennie. Wyniki pokazują, że nasiona te mogą obniżyć niektóre parametry cholesterolu we krwi. Naukowcy przypisują ten efekt saponinom z lucerny, które, jak się uważa, wiążą się z cholesterolem i zmniejszają jego wchłanianie przez organizm. Z przeglądu literatury naukowej wynika również, że saponiny zapewniają kilka korzystnych efektów, takich jak obniżenie poziomu cholesterolu we krwi, działanie antyoksydacyjne i obniżenie progresji komórek nowotworowych.