Pomimo, że joga jest dyscypliną rozwoju duchowego to można uznać ją za jeden z najbardziej efektywnych sposobów walki ze stresem. Samo ćwiczenie jogi ma na celu zjednoczenie umysłu, ciała i ducha. Możemy jednak potraktować ją jako układ ćwiczeń, który pomoże nam doskonale zrelaksować się po stresującym dniu.
Pawanmuktasana
Połóż się na plecach, ugnij nogi i obejmij rękami kolana. W trakcie wydechu przyciśnij kolana do tułowia oraz unieś głowę do kolan. Utrzymuj tę pozycję na zatrzymanym bezdechu.Następnie wraz z wdechem powróć do leżenia na plecach. Wykonaj 4 powtórzenia.
Działanie: rozluźnia narządy jamy brzucha i ułatwia pozbycie się zalegających gazów. Jest pomocna przy zaparciach.
Bhujangasana (pozycja kobry).
Połóż się nu brzuchu z dłońmi opartymi na podłodze obok barków. Wraz z wdechem unieś tułów i głowę, pozostawiając biodra i nogi na podłodze. Utrzymuj tę pozycję przy zatrzymanym wdechu i z wydechem wróć do pozycji wyjściowej. Wykonaj 3 powtórzenia.
Działanie: uelastycznia cały kręgosłup, zmniejsza bóle pleców; zalecana przy dyskopatii, dolegliwościach jelitowych, a także kobietom po porodzie
Dhanurasana (pozycja łuku).
Połóż się na brzuchu , ugnij nogi w kolanach i chwyć za kostki nóg. Wraz z wdechem wykonaj skłon do tyłu, napinając ciało w łuk przy pomocy rąk, pełniących funkcję cięciwy. Utrzymuj tę pozycję na zatrzymanym wdechu, a następnie wraz z wydechem wróć do pozycji wyjściowej. Wykonaj 3 powtórzenia.
Działanie: masuje organy jamy brzusznej, przywraca kręgosłupowi elastyczność, wskazana jest przy dyskopatii.
Paschimottanasana (pozycja rozciągająca tył ciała). Usiądź na podłodze z wyprostowanymi nogami. Wraz z wydechem wykonaj możliwie głęboki skłon w przód, starając się objąć stopy. Utrzymuj tę pozycję na bezdechu i wraz z wdechem wróć do pozycji wyjściowej. Wykonaj 3 powtórzenia.
Działanie: ułatwia rozluźnienie organów miednicy i jamy brzusznej poprzez ich masaż i ucisk, rozciąga całą tylną część ciała oraz kręgosłup, pobudza działanie gruczołów wydzielania wewnętrznego.
Ardhamatsyendrasana (pozycja półskrętu).
Usiądź na podłodze z nogami wyprostowanymi. Ugnij lewą nogę i przełóż ją pod prawą tak, by pięta znajdowała się przy prawym pośladku, następnie ustaw prawą stopę na podłodze na zewnątrz lewego uda. Skręć kręgosłup w prawo, przenieś lewą rękę na zewnętrzną stronę kolanami i postaraj się położyć ją wzdłuż podudzia prawej nogi tak, aby dłoń znalazła się na podłodze przy prawej stopie. Prawą rękę przenieś jak najdalej za plecy i postaraj się nią sięgnąć do przeciwległego biodra lub też podpieraj się nią o podłogę. Utrzymuj skręcony tułowi głowę, powoli i głęboko oddychając przez nos. Po rozluźnieniu i powrocie do pozycji wyjściowej wykonaj to samo ćwiczenie w przeciwnym kierunku. Wykonaj 3 powtórzenia.
Działanie: powoduje lepsze ukrwienie całego kręgosłupa, pomocna przy stanach reumatycznych i lumbago, masuje organy jamy brzusznej, szczególnie korzystna przy regulacji wydzielania adrenaliny.
Utkatasana (pozycja dająca moc).
Stań stopami rozstawionymi na szerokość bioder i wyciągnij ręce do góry, trzymając głowę między ramionami. Ugnij nogi w kolanach i przejdź do półprzysiadu, utrzymując plecy i ręce w pozycji pionowej. Pozostań w tej pozycji z zamkniętymi oczami, a następnie wróć do pozycji wyjściowej. Wykonaj 2 powtórzenia.
Działanie: pomocna w rozluźnianiu napięć w barkach ramionach i w górnej części pleców, wzmacnia mięśnie nóg, dzięki odpowiedniemu ustawieniu mięśni przepony powoduje delikatny masaż okolicy serca