Psychoterapia elementarna to inaczej oddziaływanie terapeutyczne polegające na wzbudzaniu otuchy w pacjencie, okazywaniu zrozumienia jego trosk, mobilizowaniu jego stanu psychicznego, a także pomaganie w radzeniu sobie z lękami. Celem psychoterapii elementarnej jest dążenie aby pacjent zaczął cieszyć się choćby z małych postępów w leczeniu, nie wyolbrzymiał małych dolegliwości.
W jaki sposób można więc stosować psychoterapię elementarną w stosunku do alkoholika?
Przede wszystkim należy skupić się na pokazaniu mu jakie korzyści odniesie dzięki temu, że przestanie pić. Należy cały czas starać się, aby miał jak najlepsze samopoczucie, i nauczyć jak radzić sobie z chwilami, kiedy chęć sięgnięcia po alkohol jest ogromna. Wpajanie odpowiedniego podejścia, polegającego na cieszeniu się z każdego dnia bez picia jest kluczowe w wyleczeniu się z choroby alkoholowej.
Rodzina, znajomi, społeczeństwo często nie chcą lub może boją się pomóc osobom dotkniętym tym problemem. Uważamy, iż jest to ich problem, ponieważ sami są sobie winni, sami spowodowali tą chorobę.
Mało kto uważa alkoholizm za chorobę. Otóż musimy w końcu zdać sobie sprawę, iż jest to choroba i obojętnie kogo ona dotyczy kobiet, mężczyzn, młodych, starych powinno być coraz więcej instytucji, które udzielą pomocy tym osobom.
Z biegiem lat powstaje ich coraz więcej, a wraz z tym zmienia się mentalność ludzi. Systemy oparcia odgrywają niezmiernie ważną rolę w utrzymywaniu zarówno fizycznej jak i psychicznej integralności jednostki. Uzyskiwanie oparcia wpływa bowiem korzystnie na pewność siebie oraz na samoocenę i poczucie własnej wartości, a to z kolei umożliwia lepsze funkcjonowanie i lepsze radzenie sobie z trudnymi sytuacjami życiowymi.
Naturalnymi i najbardziej rozpowszechnionymi systemami oparcia są dla człowieka małżeństwo, bliska rodzina, krewni czy grupa przyjaciół. Innymi przykładami tych systemów mogą być grupy religijne, grupy służące osobom cierpiącym, grupy służb ochotniczych czy też grupy samopomocy(wzajemnej pomocy).
W grupie samopomocy obowiązuje zasada równości i stąd wszyscy jej członkowie maja taki sam status. Uczestnictwo w grupie jest całkowicie dobrowolne, każdy z uczestników decyduje o sobie, natomiast grupa odpowiedzialna jest wyłącznie za własne decyzje. Każdy kto przystępuje do grupy robi to ze względu na swoje własne problemy a jednocześnie czuje się w niej bezpiecznie, bowiem omawiane sprawy i poruszane problemy nie mają prawa „wyjść” poza grupę.
Najbardziej znanymi grupami samopomocowymi osób związanych z problemem alkoholowym są: Wspólnota Anonimowych Alkoholików, Grupy Rodzinne Al.- Anon oraz Kluby Abstynenta.
Pierwszą i najbardziej rozpowszechnioną grupą pomocy dla osób nadużywających alkoholu jest Wspólnota Anonimowych Alkoholików. Proponowany przez wspólnotę AA program zdrowienia wyłożony jest w 12 krokach. Dwanaście Tradycji AA odnosi się do życia wspólnoty. Określają one metody, za pomocą których AA utrzymuje jedność wewnętrzną oraz kształtuje swoje stosunki ze światem zewnętrznym; przedstawia sposób w jaki AA żyje i rozwija się.
Terapię psychologiczną wspiera się środkami farmakologicznymi i odpowiednią dietą. Skuteczność leczenia zespołu uzależnienia od alkoholu, mierzone jest kryterium długości abstynencji . Stąd w programach kładzie się nacisk na zasadę utrzymywania, przez pacjenta, całkowitej abstynencji od alkoholu.