Dotyk mądrości, dotyk miłości – o zasadach Reiki

Dziewczyna od dłuższego czasu stała wsparta o gruby, palmowy pień na skraju złocistej plaży. Początkowo przyglądała się spokojnemu, leniwemu ruchowi fal pod czystym błękitem nieba, ale potem dostrzegła zbliżający się mały, biały punkcik i na nim skupiła uwagę. Patrzyła jak punkt rośnie i przybiera kształt, aż w końcu z łatwością można było rozpoznać w nim lecącą do brzegu mewę. Ptak zatoczył koło i wylądował kilkanaście kroków na lewo od niej. Dziewczyna odwróciła głowę i dopiero teraz dostrzegła starą kobietę siedzącą w ciszy na piasku. Kiedy tamta łagodnym, choć zdecydowanym ruchem wyciągnęła rękę i dotknęła łebka mewy, na twarzy dziewczyny odbiła się mieszanina niedowierzania i strachu.
Czarownica – przemknęło jej przez głowę. Pomimo rosnącego
lęku nadal, z fascynacją, patrzyła jak kobieta delikatnie głaszcze ptaka.
To nie magia – przemówiła cicho staruszka, jakby czytała w myślach oniemiałej
dziewczyny.
– Wystarczy oczyścić umysł, otworzyć serce, poczuć, jak wypływa z niego miłość do otaczającego świata. Każdy to potrafi.
– Uśmiechnęła się, wciąż delikatnie przesuwając palcami po białych, ptasich piórach. Ta krótka historia świetnie obrazuje jedną z pięciu najważniejszych zasad Reiki, japońskiego systemu rozwoju duchowego i naturalnego uzdrawiania. Reiki dosłownie oznacza „duchowy wpływ”, energię życia, która przenika wszystko i wszystkich. Jej świadome wykorzystanie pozwala osiągnąć pełną równowagę na każdej płaszczyźnie egzystencji, wzmacnia poczucie własnej wartości, uczy miłości oraz akceptacji siebie i innych. Reiki przynosi także ulgę w cierpieniu fizycznym – odpowiednim dotykiem rąk adepta likwiduje bóle i przeziębienia, wspomaga konwencjonalne metody leczenia chorób przewlekłych. Co więcej, nauka wyzwalania energii możliwa i dostępna jest dla każdego aby w pełni korzystać ze wszystkich dobrodziejstw Reiki, nie trzeba dysponować niewyobrażalną, mistyczną wiedzą i praktyką. Twórca systemu, XIX – wieczny japoński mnich, dr Mikao Usui opracował trzystopniowy kurs pozwalający rozbudzić w sobie uśpioną życiową energię. Już na pierwszym stopniu, adepci zapoznają się z podstawowymi sposobami samooczyszczania i samouzdrawiania, czyli tzw. autozabiegami. Jest to technika kilkunastu ułożeń dłoni, które przykładane są na około 3-5 minut kolejno do głowy, szyi, ramion, torsu, brzucha, pleców, nóg i stóp.
Kolejne stopnie nauki skupiają się w większej mierze na rozwoju duchowym, osiąganiu równowagi wewnętrznej oraz nauce uleczania innych. Uzyskując ostatni, trzeci stopień, adept staje się mistrzem i może dalej przekazywać swą wiedzę. Niezwykle ważnym aspektem Reiki jest stosowanie w życiu, wspomnianych wcześniej, pięciu, niezmiernie uniwersalnych, zasad.


1. “Właśnie dziś nie złość się”.
Złość szkodzi. Obniża poziom energetyczny, zamyka czakry, prowadzi do chorób narządów wewnętrznych, wreszcie zwiększa poziom stresu. Dlatego warto działać spokojnie i systematycznie. Rozwiązywać na bieżąco problemy i konflikty, nie pozwolić, aby nawarstwiały się.


2. “Właśnie dziś nie martw się”.
Zamartwianie się to nie przynoszące żadnych korzyści marnowanie energii: nie pomoże pozytywnie rozwiązać problemów, nie przyspieszy wydarzeń, nie sprawi, że unikniemy problemów, nie zmieni przeszłości. Dlatego nie można martwić się tym co było, ani tym, co będzie. Należy nauczyć się żyć w otaczającej rzeczywistości, tu i teraz i czerpać z tego radość. Przeszłość już minęła, jedyne więc, co można zrobić, to pogodzić się z nią. Przyszłość dopiero nadejdzie, więc zamiast marnować czas i energię na zamartwianie się nią, lepiej skupić się na planowaniu dalszych działań, zaufać swoim umiejętnościom i losowi.


3. “Właśnie dziś bądź wdzięczny”.
Zgodnie z tą regułą należy odczuwać wdzięczność: do rodziców, bo dzięki nim istniejemy, do Boga, za wszystko to, co dobre. I wreszcie do siebie – za swoją pracę nad sobą, za rozwój, który dzięki temu staje się możliwy.


4. “Właśnie dziś pracuj wytrwale” (nad sobą).
Tylko dzięki wytrwałej pracy oraz stosowaniu się w życiu do zasad moralnych, rozwój duchowy i spełnianie marzeń w ogóle staną się możliwe. Dlatego należy wciąż się uczyć, wciąż doskonalić umysł, poznawać siebie i rozwijać wewnętrzną świadomość.


5.”Właśnie dziś okazuj szacunek”.
Reiki uczy szacunku: do innych ludzi, do samego siebie, ale też do przyrody, zwierząt.
Życie zgodnie z zasadami, praktykowanie reiki, to czerpanie radości z teraźniejszości, niesienie pomocy i uśmierzanie bólu innych oraz odczuwanie miłości do otaczającego świata. Dla człowieka, który tego nie zrozumie, który uważa innych za gorszych od siebie i nie szanuje otaczającego go świata, rozwój duchowy zawsze będzie wydawał się odległy i nieosiągalny. Ktoś taki nigdy nie dotknie mewy.

Autor

Total
0
Shares
Podobne artykuły