Słyszałaś kiedyś o związku, w którym partnerzy decydują się na dziecko, żeby uratować swój związek? Jeśli tak, a do tego wiesz, że im się udało, to nigdy się nimi nie inspiruj. To zapewne dlatego, że albo wcale im się nie udało i tylko starają się udawać przed znajomymi, albo zdecydowali się na więcej kroków, niż tylko zrobienie sobie dziecka. A to dlatego, że dziecko nie ma żadnej mocy godzenia skłóconych osób.
Będziecie oczekiwać, że ono rozwiąże wasze problemy
Kiedy podejmujecie decyzję, że dziecko będzie dla was szansą na rozpoczęcie wszystkiego od początku i pogodzenie się, popełniacie błąd. Jeśli w dziecku będziecie upatrywali lekarstwo na swoje problemy, zupełnie przestaniecie szukać pomocy gdzie indziej. A czas oczekiwania na dzidziusia może tylko wyjść wam na gorsze, jeśli nie udacie się do terapeuty albo nie spróbujecie na własną rękę naprawiać waszych relacji. Do tego już po jego narodzinach możecie oczekiwać cudu, a kiedy on nie nadejdzie, będzie w was narastać frustracja, niezadowolenie, a wasze negatywne odczucia w stosunku do siebie tylko się pogłębią.
Nie będziecie pracować nad związkiem, bo skupicie się na dziecku
Kiedy pojawia się dziecko, nie ma już czasu na związek, szczególnie jeśli nie mamy nikogo do pomocy. Wasz nowy dzidziuś będzie potrzebował stałej obecności kogoś z rodziców, a nie uda wam się nigdzie wybrać, jeśli cały czas będziecie musieli mieć na niego oko. Przez to nie znajdziecie dłuższej chwili na spokojną rozmowę, wizytę w poradni rodzinnej czy wyjście na randkę. A po czasie może się okazać, że takie zaniedbanie przełoży się na wasze uczucia w stosunku do siebie. Być może dojdziecie do wniosku, że nie ma już czego między wami ratować, a przyczyną tego będzie właśnie wasze dziecko.
Przerzucicie na nie pełną odpowiedzialność
Dziecko nie jest winne temu, że wam nie wyszło. Ale wiele par albo jednego z byłych partnerów tak na nie patrzy. Dziecko zrobione do ratowania związku praktycznie zawsze obrywa od rodziców za to, że nie zadziałało. Zamiast wziąć odpowiedzialność na siebie, lubimy szukać winnego, szczególnie w tak ważnej dla nas sprawie. Dziecko wychowuje się w przekonaniu, że ma bardzo ważne zadania pogodzenia rodziców i bardzo mocno wpływa na niego to, że mu się nie udaje. W przyszłości może z tego powodu cierpieć na choroby psychiczne wywołane brakiem wsparcia od strony rodziców czy przerzucaniem na niego pełnej odpowiedzialności.