Czym się charakteryzuje niedoczynność oraz nadczynność tarczycy?

Jednym z największych gruczołów wydzielania wewnętrznego w całym organizmie człowieka jest właśnie tarczyca. Jest zlokalizowana na przedniej części szyi i może przysporzyć naprawdę wielu problemów. Można powiedzieć, że stanowi jeden z najbardziej istotnych elementów w gospodarce hormonalnej człowieka. Z tego też powodu zaburzenie jej działania może skutkować wieloma nieprzyjemnościami, dolegliwościami, które będą oddziaływać negatywnie na cały organizm człowieka. Według statystyk to płeć żeńska spotyka się z zaburzeniami działania tarczycy częściej. Tarczyca powinna być badana regularnie, aby w razie nieprawidłowości móc jak najszybciej wdrożyć odpowiednie działanie. Szczególnie znana jest niedoczynność oraz nadczynność tarczycy, czym konkretnie charakteryzują się te dwie przypadłości?

Choroby tarczycy – przyczyny

Można wyróżnić naprawdę wiele przyczyn niedoczynności tarczycy. Jedną z nich jest, prawdopodobnie najbardziej znaną, jest choroba Hashimoto. O tej chorobie dużo się mówi w ostatnich latach, gdyż niestety duża część kobiet musi się z nią zmagać. Choroba ta przez lata niszczy tarczycę, tym samym prowadząc do zmniejszenia produkcji jej hormonów. Do innych przyczyn można zaliczyć między innymi: operacyjne usunięcie tarczycy, leczenie jodem promieniotwórczym oraz różnego rodzaju zapalenia tarczycy. Jeśli chodzi o przyczyny nadczynności tarczycy, jedną z nich jest choroba Gravesa-Basedowa, ma ona charakter autoimmunologiczny. Oprócz tego do przyczyn należą: wole guzkowe lub rozlane toksyczne, zapalne choroby tarczycy, zbyt duże dawki hormonów czy też jodu. Należy pamiętać, że tarczyca powinna być regularnie badana na endokrynologii Warszawa.

Nadczynność tarczycy

Nadczynność tarczycy to choroba do której dochodzi, gdy jest zwiększona produkcja hormonów tarczycy w organizmie. Dolegliwości występujące podczas nadczynności tarczycy mogą przysporzyć naprawdę wielu nieprzyjemności. Nadczynność – tak samo jak niedoczynność — znacznie częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Do głównych objawów nadczynności tarczycy zalicza się elementy takie jak: nadmierna potliwość, która jest spowodowana przyspieszoną przemianą materii; drżenie rąk; wzmożona drażliwość; znaczne przyspieszenie akcji bicia serca; nieregularne miesiączkowanie, częste duszności; znaczne osłabienie mięśni nóg; biegunki i zaparcia; łzawienie z oczu oraz pogorszony stan włosów i paznokci.

Niedoczynność tarczycy

O niedoczynności tarczycy można mówić, podczas gdy produkcja hormonów tego gruczołu jest zmniejszona. Skutki dla organizmu mogą być naprawdę różne, a zaburzenie może mieć wpływ  na dosłownie wszystkie narządy, które znajdują się w ludzkim organizmie. Występuje naprawdę wiele objawów, które mogą być mylące dla człowieka. Z tego powodu najlepszym rozwiązaniem jest regularne wykonywanie badań. Jeśli chodzi o objawy, z którymi trzeba się zmierzyć są to: obniżenie nastroju; ciągłe uczucie zmęczenia; ciągłe uczucie chłodu, w szczególności w dłoniach i stopach; zwiększenie masy ciała; słaba kondycja włosów oraz paznokci; zaparcia; zwiększona męczliwość; nieregularne miesiączkowanie oraz niskie libido.

Autor

Total
0
Shares
Podobne artykuły