Czy trening siłowy jest dobry dla kobiet?

W tym momencie i mężczyźni, i kobiety uczęszczają na siłownie. Tego rodzaju placówki sportowe dawniej były zdominowane przez samców alfa, ale na przestrzeni ostatnich lat wiele się w tej kwestii zmieniło i choć pań dalej jest w nich mniej, to stanowią one już znacznie bardziej liczną grupę niż jeszcze kilka lat temu. Zmieniło się bowiem wyobrażenie na temat treningu siłowego. Do zmiany tego starodawnego myślenia przyczyniły się nawet media społecznościowe, których użytkownicy pokazywali innym, że trening siłowy nie musi prowadzić do ultra muskularnej sylwetki. Sporo zrobiły tutaj nawet influencerki. Wiele z nich jest podziwianych za swój nieskazitelny wygląd, a – jak same przyznają – w dużej mierze jest on efektem regularnego dźwigania ciężarów. Żadna kobieta nie powinna bać się żelastwa. Siłownia nie zrobi z dziewczyny mężczyzny, a jedynie pięknie ukształtuje jej sylwetkę i sprawi, że ta nabierze apetycznych kształtów.

Nie tak łatwo buduje się mięśnie. Aby zapewnić im stały i wyraźny wzrost, należy zestawić trening z odpowiednią dietą i nadwyżką kaloryczną. Sam plan treningowy musi być nastawiony na pobudzanie włókien mięśniowych do rozpadu i późniejszego wzrostu. Aby do tego doszło, należy z tygodnia na tydzień podnosić coraz większe ciężary i to na granicy upadku mięśniowego – na pewno nie będą to kilogramowe czy dwukilogramowe hantle bądź pusta sztanga. Jeżeli kobieta będzie ćwiczyć z niewielkim obciążeniem, jedynie delikatnie wzmocni swoje ciało i zapewni sobie lepszą sprawność. Mięśnie staną się bardziej widoczne, ale na pewno nie urosną o kilka centymetrów. Do tego potrzeba czasu i odpowiedniego przygotowania. Nawet dieta ma ogromne znaczenie dla rozwoju mięśni, bo nie da się ich budować na deficycie kalorycznym – z wyłączeniem kilku wyjątkowych sytuacji.

Jakie obciążenie jest odpowiednie dla kobiet?

Według specjalistów kobiety powinny ćwiczyć z obciążeniem wynoszącym 60% tego co mężczyźni. Oznacza to, że kobieta ważąca 60kg przy wzroście około 165cm powinna po trzymiesięcznym okresie treningu wstępnego wyciskać na klatę około 40kg przy założeniu 8 powtórzeń w serii. Natomiast jeśli chodzi o trening na biceps to powinny wystarczyć 5-7 kilogramowe hantelki. Oczywiście wraz z postępem w budowie mięśni obciążenia te należy powiększać. Każda osoba jest inna i podane tutaj informacje mają charakter czysto orientacyjny.


Każda kobieta, która chciałaby wyglądać atrakcyjnie i chciałaby zachwycać mężczyzn swoim ciałem, powinna raz na zawsze odpuścić sobie skakanie do płyt fitness, a zamiast tego postawić na trening siłowy. Siła zewnętrzna przekłada się też zresztą na siłę wewnętrzną. Osoby, które systematycznie uczęszczają na siłownię, na ogół są pewniejsze siebie i mają więcej odwagi do stawiania czoła różnym problemom.

Autor

Total
0
Shares
Podobne artykuły