Okazuje się, że nasze palce przekazują pewne informacje o nas. Na początku co nieco o długości palców i powiązań rzeczonej długości z predyspozycjami i z charakterem. Zapewne wielu słyszało o tym, że długie świadczą o masz artystycznym usposobieniu, mówi się także o palcach pianisty. Kto wie, może istotnie coś w tym jest? Tymczasem takie właśnie palce mają jakoby świadczyć o dokładności ich posiadaczy. Podobno świadczą także o dużej dokładności. Ludzie o krótkich palcach są w dużej mierze praktyczni, ale też niezwykle energiczni i mocno niecierpliwi. Mawia się, że właściciele krótkich a solidnych palców nie bywają entuzjastami porządku. Osoby o palcach cienkich mają podobnież naturę dyplomatyczną, skłonność do analitycznego myślenia oraz precyzji w działaniu.
O naszej naturze dużo mówi sam sposób ułożenia palców. Palce przylegające do siebie świadczą o skłonności do konserwatyzmu w działaniu i sposobie myślenia oraz niechęci do zmiany poglądów. Zdaniem niektórych nieświadome układanie rozluźnionej dłoni w miseczkę może wskazywać na skłonność do pazerności i skąpstwa. Duże znaczenie w interpretacji naszego charakteru odgrywa wygląd poszczególnych palców.
Są tacy, co z wyglądu palców potrafią wydedukować liczne wnioski o charakterze ich posiadacza. A oto i one:
Palec wskazujący – ma informować nas o poglądach osobistych i religijnych. Gładki i bez wystających stawów ma jakoby świadczyć o przykładaniu dużej wagi do kwestii materialnych. Gdy palec wskazujący ma mocno wystające stawy, to miałoby wskazywać na ukierunkowanie się do wewnątrz, do świata duchowości i mistycyzmu. Długi palec wskazujący, równy wręcz z palcem środkowym, ma prawdopodobnie oznaczać chęć dominacji, pychę, a może nawet skłonność do apodyktycznego zachowania względem innych. Krótki palec wskazujący znamionuje szczerość intencji i najprawdopodobniej sporą niecierpliwość w działaniu.
Palec środkowy – ma prawdopodobnie powiedzieć co nieco o stosunku jego właściciela do pracy i finansów. Zakończony kwadratowo może wskazywać na duże zdolności organizacyjne Krótki palec środkowy miałby jakoby oznaczać problemy finansowe oraz stagnację w sferze zawodowej, łopatkowaty kształt środkowego palca ma ewentualnie świadczyć o zdolnościach manualnych właściciela/właścicielki.
Palec serdeczny – symbolizuje miłość, dlatego to właśnie na nim noszony jest pierścionek zaręczynowy. Krótki i zakrzywiony palec serdeczny wskazuje jakoby na skłonności przestępcze jego posiadacza. Jeśli z kolei palec serdeczny jest długi, ma to prawdopodobnie oznaczać dobry gust i ewentualne zainteresowanie sztuką. Natomiast wyjątkowo pokaźny palec serdeczny może znamionować skłonności lub zamiłowanie do gier hazardowych
Mały palec – opowiada o naszych zdolnościach w kwestii wysławiania się oraz operowania piórem. Jeśli palec ten jest zakończony kwadratowo – jego właściciel został prawdopodobnie obdarowany talentami typowymi dla umysłu ścisłego. Krótki mały palec prawdopodobnie świadczy o trudności z podejmowaniem decyzji oraz o sporej podatności na sugestie innych. Długi mały palec ma jakoby świadczyć o zdolnościach erystycznych, skupieniu na stronie merytorycznej wykonanej pracy i ogólnie o silnej osobowości. Najczęściej spotykany jest u prawników, polityków, dziennikarzy.
Kciuk – ma jakoby w jakimś stopniu ukazywać nasze emocje. Jeżeli przy ruchliwej dłoni pozostaje on sztywny – mamy do czynienia z człowiekiem bardzo upartym, nie znoszącym sprzeciwu. Tacy przeważnie nie uznają w dyskusji żadnych argumentów poza własnymi.
Ruchliwy kciuk wskazuje na osobę o wesołym, dowcipnym usposobieniu. Krótki i zakończony kwadratowo pasuje do osoby pracowitej, lecz mającej zapędy do małostkowości. Kciuk długi mówi o skłonności do perfekcjonizmu. Duży kciuk często przynależy do osoby o ugruntowanym poglądzie na życie, którego nie zamierza zmienić. Kciuk krótki i masywny może ewentualnie sugerować impulsywność oraz skłonność do preferowania dóbr materialnych nad duchowe. Kciuk zakończony okrągło może znamionować nastawienie się na sprawy duchowe, zakończony ostro – idealizm, a łopatkowato- uzdolnienia artystyczne. Co ciekawe, istnieje pogląd, że im większy kąt odchylenia kciuka, tym większe jest dążenie do samodzielności i niezależności.