Chlorofil to naturalny barwnik występujący w roślinach, algach i niektórych bakteriach, nadający im charakterystyczną zieloną barwę. Chlorofil jest konieczny do zajścia procesu fotosyntezy, toteż w mniejszym lub większym stężeniu występuje w każdej roślinie. Dzięki zawartości przeciwutleniaczy oraz witamin, chlorofil posiada właściwości prozdrowotne, które mogą przynieść korzyść Twojemu organizmowi.
Jako element diety, chlorofil możesz dostarczać jedząc świeże zielone warzywa lub poprzez suplementy diety. Te drugie mogą okazać się skuteczniejsze ponieważ jeśli zjesz zbyt wiele zielonych warzyw to w procesie trawienia organizm może nie zdążyć wchłonąć całego chlorofilu w nich zawartego i zostanie on po prostu wydalony.
Korzyści ze spożywania chlorofilu Do najczęściej przytaczanych dobroczynnych działań chlorofilu na organizm człowieka należą: – pobudzanie układu odpornościowego
– działanie przeciwgrzybiczne i przeciwwirusowe
– oczyszczanie krwi (poprzez poprawę jakości czerwonych krwinek ) oraz jelit
– oczyszczanie organizmu z metali ciężkich oraz wolnych rodników
– eliminacja brzydkiego zapachu z ust
– może być korzystny w przypadku chorób skóry
– spowalnia procesy starzenia organizmu
– ma działanie przeciwnowotworowe
Warto tutaj jednak zaznaczyć, że chlorofil nie jest żadnym cudownym panaceum. Siła jego oddziaływania na organizm, bywa – zwłaszcza w reklamach mocno wyolbrzymiana. Jak do tej pory przeprowadzono zbyt mało niezależnych badań. Niezbędne są bardziej rygorystyczne analizy, na większych grupach osób aby móc ocenić faktyczne korzyści zdrowotne chlorofilu.
Czy chlorofil może być szkodliwy?
Chlorofil nie należy do substancji toksycznych, więc nie ma większych powodów do obaw, że jego spożywanie zaszkodzi naszemu zdrowiu. Jednakże u niektórych osób wywołuje skutki uboczne takie jak:
– problemy trawienne, w tym biegunka i wzdęcia
– zmiana koloru kału na ciemnozielony lub czarny co można mylić z krwawieniem z przewodu pokarmowego
– swędzenie w przypadku zastosowania miejscowego
– suplementy chlorofilu nie są zalecane kobietom w ciąży ze względu na zbyt małą ilość badań
Najlepsze źródła chlorofilu Świeżo zerwane rośliny o zielonych liściach są prawdopodobnie najlepszym źródłem chlorofilu. Należą do nich:
– młody zielony jęczmień
– szpinak
– pietruszka
– rukola
– jarmuż
– zielony groszek
– pory
– zielona sałata Przykładowo jedna łyżeczka surowego szpinaku – 5g zawiera około 24 mg chlorofilu, w przypadku pietruszki jest to około 19 mg. Inne zielone warzywa zawierają go średnio od 4 do 15 mg w łyżeczce.
Podsumowując, włączenie chlorofilu do Twojej diety, zapewne przyniesie umiarkowane korzyści zdrowotne. Dla swojego zdrowia warto zwiększyć spożycie warzyw, takich jak szpinak, pietruszka czy rukola. Jeśli ich bardzo nie lubimy, to kilka razy w tygodniu możemy sięgnąć po suplementy diety z chlorofilem. Jak ze wszystkim, warto jednak zachować zdrowy umiar, zbyt duże ilości mogą bowiem spowodować problemy trawienne.