Anioły Kabalistyczne

Anioły to istoty bezcielesne, o wyższym od ludzkiego poziomie energetycznym, potencjale emocjonalnym i intelektualnym. Wszystkie pochodzą od Boga, co odzwierciedla zawarta w każdym anielskim imieniu sylaba “el”, oznaczająca boski pierwiastek (imiona Boga: El, El- Szaddaj, Elohim znane z Tory i Starego Testamentu).
U zarania dziejów doszło do rozłamu i buntu wśród bytów anielskich. Te, które wypowiedziały posłuszeństwo Bogu, stały się demonami. Dlatego i demony mają w swych imionach fragment “el”, przypominający o ich dawnym powiązaniu z Istotą Boską. Legiony demonów zamieszkały czeluście piekieł, lecz jako byty bezcielesne mogą bez przeszkód przemierzać świat i stale nakłaniać ludzi do czynienia zła.
Anioły są swojego rodzaju pośrednikami pomiędzy Bogiem, a światem ziemskim, często posłańcami różnych wieści. Są wymieniane także w pismach o charakterze ezoteryczno-mistycznym, jak Kabała. Według zawartych tam danych, istnieje ponad siedemdziesiąt bytów anielskich, których imiona wymienia ta mistyczna księga. Wszystkich aniołów jest podobno ponad 49 milionów.

Poniżej podstawowe informacje o najważniejszych z aniołów Kabały:

Metatron
Jest jedynym aniołem o ludzkim pochodzeniu. Za życia nazywał się Henoch, był człowiekiem wyróżniającym się na tle jemu współczesnych prawością w postępowaniu, czystością intencji, głęboką wiarą. Został więc za to wyróżniony wzięciem do nieba z pominięciem etapu (czy też momentu) śmierci: “W chwale ognistego rydwanu i ognistych koni, w dźwięku trąb i rogów szofaru został porwany Henoch. Pan Zastępów, Król wielkiej chwały uniósł go na wysokości do siódmego pałacu Szechiny i postawił go przed swoim Tronem”.


Angelizacja: “Następnie wszystkie członki Henocha przemieniły się w rozszczepiające płomienie po to, aby oczyścić go z wszelkiej niedoskonałości i udzielić władzy nad aniołami ognia” .
Metatron służy przed Tronem Najwyższego nie tylko niebu, ale też ziemi. Dlatego przyznano mu wiele cech (podczas gdy inne archanioły patronują tylko po jednej): inteligencję, roztropność, życie, pokój, moc i potęgę, siłę, dobroć, miłość, piękno, bojaźń bożą, równowagę, sprawiedliwość, przetrwanie, miłosierdzie i łagodność

Raziel
Jego imię oznacza: anioł tajemnych światów i najwyższych tajemnic. Wedle podań mistyczno-ezoterycznej literatury, miał być autorem księgi nazwanej jego imieniem, zawierającej mądrość niebios i ziemi. Została ona podarowana pierwszemu człowiekowi, następnie skradziona przez anioły. Potem Raziel miał ją przekazać sprawiedliwym przedstawicielom rodzaju ludzkiego – Noemu, a następnie Henochowi.

Tzaphkiel
Anioł Tzaphkiel symbolizuje miłość i współczucie, uczy miłości bezwarunkowej, takiej, jaką kocha Stwórca. Ten anioł, często przedstawiany w kobiecej postaci, skłania ludzi do uczynków miłości i miłosierdzia. Na poziomie ezoterycznym symbolizuje pierwiastek żeński, bierność, ciemne, pierwotne wody praoceanu. Tzaphkiel w ideologii New Age jest częściowo utożsamiany z pradawnymi, pogańskimi boginiami-matkami, nastawionymi na to, by chronić ludzkość przed złem. Kolorem tego anioła jest błękit. Przywodzi i patronuje wszelkim dobrym uczuciom, przebaczeniu, zgodzie, bezinteresownej miłości. Tzaphkiel często ukazywany jest jako postać stojąca na obłoku i obejmująca ziemię troskliwym spojrzeniem. Na płaszczyźnie ezoterycznej łączony z Saturnem.

Tzadkiel
Tzadkiel nazywany także Zadkielem, jest archaniołem miłosierdzia. Jego imię oznacza dosłownie “Prawość Boga”. Astrologicznie jest związany z planetą Jowisz, zodiakalnymi znakami Ryb oraz Strzelca. Pod względem energetycznym, kolorem przypisanym do anioła Zadkiela jest czerwień. Często przedstawiany jest na obrazach z nożem w ręku (nawiązanie do ofiary z Izaaka/ baranka). Anioł Zadkiel jest także dobrym przewodnikiem na drodze ku równowadze emocjonalnej i ku przejęciu pełnej odpowiedzialności za swoje samopoczucie, jak i poczucie szczęścia w życiu.

Sammael
To dwunastoskrzydły wykonawca bożych poleceń, często wyroków. Najprawdopodobniej to właśnie on stał za siłą sprawczą, która zniszczyła Sodomę i Gomorę, za to, że ich mieszkańcy prowadzili mocno rozrywkowe, dosyć niemoralne jak na ówczesne standardy, życie. Z uwagi na to, że misje Sammaela często miały dosyć dramatyczny i delikatnie mówiąc, negatywny wpływ na życie ludzi, nadano mu mroczne imię. Sammael znaczy dosłownie “trucizna Boga”. Zły wpływ Sammaela na rodzaj ludzki uwidocznił się już u zarania dziejów, gdy Ewa uległa namowom węża w raju. Możliwe, że wąż działał pod wpływem wymienionego archanioła lub też archanioł posłużył się gadem, by “przetestować” siłę woli pierwszej legendarnej kobiety. Dlatego też niektórzy uważają, że personifikacja zła, od dawien dawna znana pod nazwą szatana, mogłaby przyjąć również imię Sammael.

Autor

Total
0
Shares
Podobne artykuły