Przyjaźnie są bardzo wyjątkowymi relacjami, często bliskimi, bez których nie wyobrażamy sobie życia. Dlatego ważne jest, aby znać drugą osobę i wiedzieć, jak można jej pomóc nawet wtedy, gdy sama nas o to nie prosi. Bardzo specyficzny typ osobowości mają nasi znajomi, którzy są wysoko wrażliwi, czyli mają bardzo mocno rozwiniętą inteligencję emocjonalną. Jak rozpoznać, czy nasz przyjaciel jest HSP? Oto lista pięciu sygnałów, które mogą naprowadzić nas na lepsze zrozumienie tego, co dzieje się w głowie naszego przyjaciela!
Jest wyjątkowo empatyczny
Osoby bardzo wrażliwe charakteryzuje bardzo duża empatia. Nie tylko w stosunku do swoich bliskich, ale także do nieznajomych czy zwierząt. Jeśli twój przyjaciel często wzrusza się albo mocno przeżywa dramaty podczas oglądania filmu, nie znosi, gdy komuś dzieje się krzywda i zawsze potrafi okazać Ci wsparcie, bez osądów i zbędnych pytań, może to oznaczać, że przyjaźnisz się z osobą wysoce wrażliwą. Jeśli obserwujesz, że twój bliski bardzo przejmuje się losem innych i jest skłonny pomagać nawet osobom z marginesu społecznego, to możesz mieć nawet taką pewność.
Jest bardzo twórczy
Osoby wysoce wrażliwe mają bardzo artystyczną duszę. Cały czas czują potrzebę, aby coś tworzyć i łatwiej dostrzegają dzieła sztuki w przestrzeni publicznej. Często widzą piękno w prostocie i dążą do dzielenia się ze światem swoim artystycznym spojrzeniem. Jeśli twój przyjaciel rysuje, maluje, fotografuje albo pisze wiersze, może być to jasny znak, że jest osobą szczególnie wrażliwą. Ważny jest tutaj wymiar sztuki, którą tworzy. Jeśli zajmuje się autorskimi projektami jest mu bliżej do HSP niż gdyby profesjonalnie uczył się na co dzień rysunku i nie dodawał w swoich dziełach niczego od siebie.
Jest dobrym słuchaczem
Ten punkt łączy się trochę z empatią. Dobry słuchacz to taki, który nie przerywa, naprawdę poświęca nam całą swoją uwagę i co najważniejsze, zapamiętuje. Dlatego też osoby wysoko wrażliwe są pożądane na „rynku przyjaźni”. Bardzo przyciągają do siebie ludzi, ponieważ każdy potrzebuje wsparcia i pragnie obustronnej relacji. Niestety to też powód, ale którego HSP są tak często wykorzystywani, szczególnie przez psychopatów. Dobry słuchacz z czasem lub od razu zaczyna wierzyć swojemu rozmówcy, a jego wyjątkowo rozwinięta empatia sprawia, że czuje potrzebę stawania w jego obronie i postrzega go jako ofiarę.
Często bywa przytłoczony
Natłok zadań czy emocji potrafi przygnieść każdego z nas i skutecznie sparaliżować nas stresem. Osoby wysoko wrażliwe też mają z tym problem, tylko znacznie większy niż reszta społeczeństwa. Każdy, nawet pozornie błahy problem czy błąd potrafi skutecznie zepsuć im dzień i wprawić ich w bardzo zły nastrój. W takiej chwili nasi przyjaciele szczególnie potrzebują naszego wsparcia i zrozumienia. Nie podchodź do problemu drugiej osoby z nastawieniem, że przesadza. Wysoce wrażliwe osoby nigdy nie pomyślą tak o Tobie, gdy poprosisz ich o pomoc!
Jest bardzo samokrytyczny
Każdy błąd, każde niedociągnięcie będzie rozpamiętywał, w głowie będzie rozmyślał, co mógł zrobić lepiej i jakie będą tego konsekwencje. Nie tylko będzie już zawsze pamiętał o swoich pomyłkach, ale także hiperbolizował i podnosił do rangi olbrzymich, skreślających go błędów. Osoby wysoko wrażliwe mają też skłonność do przyjmowania na siebie win innych, zwłaszcza w przypadku gier czy projektów zespołowych i łatwo dadzą sobie taką winę wmówić. Ważne jest, aby w takim wypadku nie wyśmiewać obaw drugiej osoby i nie starać się na siłę przekonać jej, że się myli.”