Samotność to coraz poważniejszy problem. Można by się pokusić o stwierdzenie, że jest to współczesna choroba cywilizacyjna. Samotność powoduje u nas liczne choroby psychiczne, a ponadto bardzo obniża naszą samoocenę i chęć podjęcia działania. Ale dlaczego tak naprawdę czujemy się samotni? Oto pięć prawdopodobnych powodów, przez które odczuwasz samotność i ciężko Ci to zmienić.
1. Spędzasz czas z nieodpowiednimi osobami
Uczucie pustki możemy odczuwać nawet wtedy, gdy otaczamy się sporą ilością osób. Zwłaszcza jeśli w naszych oczach te osoby do nas nie pasują. Wyobcowanie często towarzyszy nam, gdy nie potrafimy odnaleźć się w poruszanym przez grupę temacie i jesteśmy wykluczani z toczących się rozmów. Nieodpowiednie osoby mogą być też toksyczne, przez co czujemy, że nasza relacja z nimi jest jednostronna i nie dostajemy od niej niczego. Przez to odczuwamy jeszcze większą samotność. Jeśli grupa nie chce, abyśmy byli jej częścią, nigdy się nią nie staniemy.
2. Czujesz, że nikt Cię nie rozumie
To bardzo częste zjawisko, zwłaszcza wśród nastolatków, którzy są nad wyraz inteligentni lub wrażliwi. Takie osoby bardzo ciężko odnajdują się w społeczeństwie, które nie rozumie, a często nawet nie akceptuje ich spojrzenia na świat. W okresie dojrzewania zauważamy, że różnimy się od reszty grupy i być może te różnice doprowadzają z czasem do tego, że nie potrafimy znaleźć wspólnego języka ze znajomymi i czujemy się niezrozumiani. To pogłębia w nas poczucie samotności. Bardzo często w takich sytuacjach możemy zachorować na depresję, która tylko utrudni nam kontakt z innymi.
3. Boisz się bliskości
Osoby, które nie potrafią bądź boją się nawiązać bardziej intymną relację, często czują się bardziej samotne. Człowiek potrzebuje dotyku, jest w końcu zwierzęciem stadnym, a poczucie wspólnoty i kontakt fizyczny zacieśniają więzy. Cały czas możemy obserwować ludzi, którzy przełamują granicę i może nas to naprawdę boleć, gdy nie mamy nikogo na tyle bliskiego, aby budować z nim fizyczną bliskość. Oczywiście to samo dotyczy bliskości duchowej czy psychiczne, z nimi jest dużo gorzeń, bo ich brak mocno wpływa na nasze samopoczucie i zwiększa szansę na depresję.
4. Przeżywasz spore zmiany
Jeśli w twoim życiu obecnie sporo się dzieje, masz wrażenie, że świat pędzi za szybko, najpewniej będziesz czuł się dużo bardziej samotnie, niż gdybyś miał stabilną sytuację finansową oraz życiową. Ciągłe zmiany napędzają stres, a stres wzmacnia poczucie bezsilności i osamotnienia. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, w których jesteśmy świeżo po zakończeniu długiej relacji, na przykład związku i próbujemy zacząć od początku lub gdy wprowadzamy się do nowego miejsca, gdzie nikogo nie znamy albo zmieniamy miejsce pracy czy nauki.
5. Nie wiesz jak rozpocząć relację
To bardzo duży problem, zwłaszcza wśród osób młodych i dużo czasu spędzających w social mediach. Dlatego, że wiadomości zastąpiły nam rozmowy, jesteśmy bardziej skrępowani, gdy dochodzi do starcia twarzą w twarz. Ciężej jest nam również odczytywać emocje i intencje innych osób. Dlatego czasem stres, a czasami po prostu brak wiedzy, jak rozpocząć relację i jak rozmawiać z drugą osobą pogłębiają w nas poczucie samotności. Na szczęście można to łatwo wyćwiczyć, wystarczy po prostu próbować nawiązywać nowe kontakty, najlepiej z ludźmi podobnymi do nas charakterem albo zainteresowaniami.